УКРАЇНСЬКІ ТРАДИЦІЙНІ СІМЕЙНІ ЦІННОСТІ, СМІЛИВІ ЖІНКИ ТА ФЕМІНІЗМ.

🔎УКРАЇНСЬКІ ТРАДИЦІЙНІ СІМЕЙНІ ЦІННОСТІ, СМІЛИВІ ЖІНКИ ТА ФЕМІНІЗМ.
Вивчаючи тему сім’ї, приведу декілька традиційних наших сімейних історичних цінностей.

✅У традиційній українській культурі одруження вважали необхідною
передумовою успішності жінки.
✅За народними уявленнями, сім’я — це насамперед господарська спілка, тож і підхід до укладення шлюбу нагадував діловий контракт, наприклад, коливання кількості шлюбів у селі з року в рік перебувало у прямій залежності від урожаю.
✅Доля дівчини значною мірою залежала від волі батьків та ініціативи парубка, перебувала в ситуації очікування сватів.
Старі та немічні батьки, потребуючи допомоги в господарстві, квапили сина з одруженням, пропонуючи на його вибір кількох дівчат з тих, кого б вони хотіли
мати за невістку.
✅Уся праця у шлюбі була поділена на жіноче діло та чоловіче діло.
✅Працьовитість, хазяйновитість, міцне здоров’я були важливими критеріями під час обрання нареченої, що відтворено у приказці «Жінка — хоч корова, аби була здорова».
✅Традиційно і Церква, і суспільна свідомість вбачала у жінці особу відносно пасивну, залежну, яка потребує чоловічої опіки та керівництва.
✅Поширеність уявлень про жінку як істоту, нерівну чоловікові, свідчать приказки, у яких жінка порівнюється з тваринами сумнівної вдачі: «Не вір жінці, як чужому собаці», «Не вір ніколи жінці, коняці й собаці», «Жінці не вір в домі, а кобилі — в дорозі», «Свинка та жінка єдин мают нрав».
✅Подвійні стандарти для чоловіка й дружини, виявлялися, зокрема, у можливості застосовувати фізичну силу під час з’ясування стосунків. При цьому чоловіки не обмежувалися рукоприкладством: дружин били будь-чим, що траплялося під руку (батіг, ланцюг, палиця тощо).
✅Ставлення до шлюбу як до довічного
союзу людей, укладеного перед Богом та громадою, була чинником, що погіршував становище жінок у проблемних сім’ях, де жінки ставали довічними заручницями чоловіків-кривдників.

➡Віки проходять, але культура певноі нації може і не змінюватись в деяких питаннях, хоч може це і не найкраще для життя людей на цій землі. А може не вистачає сміливих людей? Ми так не любимо говорити про феміністичні рухи, але хто з нас, українських жінок, не дякує сьогодні ну хоч би по одному з цих пунктів, що вони мають місце прямо зараз в Україні?)

❗ПРАВА ЖІНОК, ЯКИХ НЕ БУЛО НІКОЛИ РАНІШЕ
✔Право працювати та вільно обирати професію. В Україні жінки мали право вільно працювати вже після перевороту 1917 року. Але не у всіх галузях. Тільки 21 грудня 2017 року Верховна Рада України скасувала перелік із понад 450 професій, заборонених для жінок.
✔Питання доступності загальної вищої освіти для дівчат постало лише червні 1868 р., коли cенат Лондонського університету проголосував за допуск жінок на загальний іспит.
✔Любите одягати штани? Вперше офіційно жінкам дозволили одягати штани лише у 1892 році і лише для катання на велосипеді.
✔Чоловік-кат і ви хочете від нього піти? Закон, що дозволяв жінці користуватися правом на розлучення на однакових підставах з чоловіком було прийнято лише у 1937 році.
✔Ходите на вибори? В Україні жінки отримали виборчі права 19 березня (за новим стилем це 1 квітня) 1917 року.
✔Раді, що у вас є майно? У 1960-х роках для того, щоб відкрити рахунок у банку, жінка мала надати письмовий дозвіл від чоловіка. Лише у 1975 році англійські жінки отримали право відкривати рахунки в банках на своє ім’я та розпоряджатися своїм майном.
✔Під час пологів вам кололи знеболююче? Вперше право на знеболювання при пологах з’явилося у жінок в 1853 р тільки завдяки сміливості королеви Вікторії, яка зважилася застосувати хлороформ під час пологів.
✔Можете виступати проти дискримінації? Надання права на захист гідності домоглися американки в 1986 р, коли Верховний суд США постановив, що сексуальна агресія або приставання до жінок на робочому місці є актом дискримінації.
✔Полюбляєте спорт? У 1967 році смілива 20-ти річна студентка стала першою жінкою, яка офіційно взяла участь у Бостонському біговому марафоні та увійшла в історію як «бостонський інцидент».

На фото — «Катерина» — картина Тараса Григоровича Шевченка, виконана ним на тему однойменної поеми. Катерина втопилася. Тарас Григорович точно знав, що писав: «Кохайтеся, чорнобриві, Та не з москалями», але може не тільки в москалях діло?)))

Comments are closed.