ПРИБИРАННЯ В ШКОЛІ УЧНЯМИ ЯК ЕЛЕМЕНТ ВИХОВАННЯ, А НЕ ОБОВ`ЯЗОК!

ПРО ПРИБИРАННЯ УЧНЯМИ ПРИМІЩЕНЬ ШКОЛИ.
✔️Стаття 43 Конституції України говорить: «Використання примусової праці забороняється».
Пункт 5 статті 53 Закону України № 2145-VIII від 05.09.2017р. «Про освіту» (далі – Закон про освіту) встановлює, що «Залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України».
✔️Тобто, в Законі про освіту та в Законі про загальну середню освіту серед обов’язків учнів відсутнє поняття «чергування», «прибирання».
✔️Так, одним із основних аспектів формування здорової особистості дитини шкільного віку є гігієнічне навчання і виховання, самообслуговування, але це не повинно заважати навчанню учня, порушувати його права і гідність!
✔️Згідно розділу 12 ДСанПіН у процесі самообслуговування учні можуть виконувати прибирання класів, кабінетів, лабораторій: наприкінці кожного дня (учні 5-12 кл.); генеральне прибирання кожного тижня і місяця (учні 9-12 кл.).
Допускається участь учнів (чергові класи) в накриванні обідніх столів (при використанні санітарного одягу).
Учні не допускаються до виконання робіт, що небезпечні для їх життя та здоров’я, створюють загрозу зараження інфекційними хворобами:
— робота зі значним фізичним навантаженням (згідно п. 8.4 максимальна маса вантажу для підняття школярами: 11-12 років до 4 кг, 13-14 років — до 5 кг, 15 років: хлопчики — 12 кг, дівчатка — 6,0 кг, 16 років відповідно 14 і 7 кг, 17 років — 16,0 і 8,0 кг);
-робота з електроприладами;
— миття вікон, очищення даху і проїжджих частин вулиць від снігу, льоду;
— очищення освітлювальної апаратури, вентобладнання та витяжних шаф;
— перенесення скла та виробів із нього;
— прибирання санвузлів, умивальних та кімнат гігієни, медичних та допоміжних приміщень, сходів, рекреаційних приміщень, майстерень, спортивних приміщень, актового залу, харчоблоку, роздаткової, буфету, обіднього залу;
— прання постільної білизни;
— винесення та вивезення відходів;
— догляд за дорослими і хворими тваринами, птахами;
— догляд за дітьми, хворими на інфекційні хвороби;
— робота з хімічними речовинами (крім уроків хімії);
— робота у котельнях;
— проведення нічних чергувань.
Учні 2-4 класів можуть брати участь у прибиранні території школи, доглядати за квітами, учні 5-12 класів — у генеральному та щодобовому поточному прибиранні ділянки (підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева).

✔️Окрім згоди самої дитини та батьків на таку роботу, школа має забезпечити низку умов:
Процес прибирання має відбуватись:
— у присутності вчителя, класного керівника чи медпрацівника;
— діти мають бути у спеціальному одязі;
— прибирання дозволяється робити тільки вологе;
— після прибирання приміщення необхідно провітрити.

👉Якщо ваша дитина не хоче прибирати і ви її підтримуєте — маєте законне право відмовитись: готуєте заяву на ім’я директора школи з копією начальникові місцевого управління освіти.

Comments are closed.